• Szuflada Pedagoga

      •  

                                                                                                     „By wierzyć w siebie, muszę mieć kogoś, kto we mnie uwierzy”                                                                                                                                                                                  S. Garczyński 

        Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele

        ☎️ Zachęcamy uczniów przeżywających napięcia emocjonalne i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z infolinii Rzecznik Praw Dziecka 800 12 12 12. Pod tym numerem młodzi ludzie i ich opiekunowie otrzymają bezpłatne, profesjonalnie wsparcie psychologiczne.

        Więcej informacji w komunikacie ➡ https://www.gov.pl/…/bezplatna-infolinia-dla-dzieci-mlodzie… Ministerstwo Zdrowia #infolinia #dziecko #edukacja

         

         

        SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY RODZICE!

        Informujemy, że w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, aby kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne uruchomiono od 6 września całodobową, bezpłatną, ogólnopolską infolinię dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.

        Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

        Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

        Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

                                                                   

         

         

        Uwaga Rodzice! 

         

         

         

        Od 06. 09. 2021 r. obowiązują nowe godziny otwarcia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie.

         

         

        Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele

         

        Powrót do szkoły po tak długiej przerwie dla niejednego z nas może okazać się dużym wyzwaniem. Przed nami jednocześnie dobry, ale i trudny czas ponownego odnalezienia się we wszystkich realiach szkolnych. Chcemy, by był to czas „nadrabiania” przede wszystkim relacji, które są dla nas teraz priorytetem. Jesteśmy gotowi na Wasz powrót i zrobimy wszystko abyście w przyjaznej atmosferze dokończyli ten rok szkolny. Czekamy na Was z niecierpliwością! Wracajcie do szkoły z uśmiechem!

        Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami jak bez stresu powrócić do nowej rzeczywistości:

         

        Rodzicu, wesprzyj swoje dziecko w powrocie do szkoły.

         

        1. Zapytaj dziecko, co czuje i myśli w związku z powrotem do szkoły.
        2. Postaraj się być otwarta/y, nie oceniaj - okaż zrozumienie - nie narzucaj swojej perspektywy (nawet gdy dziecko, czy nastolatek nie tęskni za szkołą mimo tego, że nie był tam od listopada)
        3. Porozmawiajcie o aktualnej sytuacji, ograniczeniach i zasadach, które mogą pojawić się w szkole w związku z pandemią - zwróć uwagę na to, czy dziecko ma jakieś obawy w związku z aktualną sytuacją (bez względu na to, co Ty na ten temat sądzisz) - porozmawiajcie o środkach ostrożności podejmowanych w szkole, zmianach, które będą obowiązywały w związku z nauką w czasie pandemii.
        4. Wspólnie zaplanujcie poranną rutynę (godzinę pobudki, organizację śniadania itd.) – przestawienie się z porannej swobody na wczesne wstawanie i konieczność przygotowania się do wyjścia jest trudne - plan może to ułatwić - pamiętaj, że czasem lepiej wstać 10 min wcześniej, by uniknąć napięcia, biegania i bitwy o łazienkę!
        5. Spędźcie razem trochę czasu na przygotowaniu do szkoły - spróbujcie potraktować ten czas jako wspólną atrakcję.
        6. To była bardzo długa przerwa od "zwyczajnej" nauki w szkole, potrzeba czasu na ponowne wdrożenie się. Nie oczekuj od razu ogromnego zaangażowania i motywacji do nauki. Niech dziecko/nastolatek na nowo wdroży się w system szkolny, spędzi trochę czasu z rówieśnikami z klasy, oswoi się ze zmianami.

         

        Jak wspierać własne dzieci? 

        Dr Magdalena Śniegulska podpowiada, jak rodzice mogą zadbać o to, by powrót do szkoły był rzeczywiście wzmacniający.

        1. Dbajmy o sen, ruch i dietę naszych dzieci

        Coraz więcej badań pokazuje wyraźne zależności pomiędzy kondycją psychiczną dzieci i młodzieży, a tymi trzema elementami. Rozmawiajmy o ich znaczeniu w życiu młodego człowieka, róbmy plany (także rodzinne) i wprowadzajmy je w życie. Zachęcajmy do regularnych działań związanych z nauką, higieną i snem. Twórzmy wspólne rytuały, np. przygotowujmy razem śniadania czy kolacje, chodźmy na spacery. Trzymanie się rutyny wspiera poczucie kontroli i pomaga poczuć się lepiej. 

        2. Obserwujmy uważnie własne dzieci w czasie przejścia do edukacji stacjonarnej

        Przyglądajmy się ich samopoczuciu i zdolności adaptacyjnej, np. czy wykazują „zdrową równowagę” w kontekście samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego? Czy są w stanie dobrze przejść do nowego rytmu dnia, oczekiwań i obowiązków? 

        3. Mniej pytajmy o szkołę i edukację, więcej o relacje i kontakty z rówieśnikami

        Dopytujmy o spotkania z kolegami/koleżankami w szkole. Sprawdzajmy, jak się z tym czują, czy jest to dla nich wyzwanie. 

        4. Wykorzystujmy codziennie okazję do rozmowy o uczuciach

        Pytajmy, co czują w związku z powrotem, czego doświadczają w szkole. W przypadku problemów pytajmy, co jest trudnego i doceniajmy zmaganie się z wyzwaniami. Te emocje są również potrzebne i uczące. Nie przelewajmy też naszych obaw na dzieci, starajmy się być dla nich wsparciem i wentylem regulującym napięcie.

        5. Bądźmy gotowi na bardzo różne, nie zawsze przyjemne i zmieniające się w czasie emocje towarzyszące powrotowi do szkoły

        Mogą to być trudności ze skupieniem uwagi, niepokój czy frustracja. Spróbujmy po prostu być ciekawi przeżyć naszych dzieci, bez ich oceniania.

        6. Sprawdzajmy ich pewność siebie, gotowość do podejmowania wyzwań

        Postarajmy się najpierw zobaczyć, co jest ich mocną stroną, a co wymaga wsparcia oraz czy wierzą we własną zdolność do odniesienia sukcesu. Pytajmy o potrzeby: jak zmieniło je doświadczenie izolacji społecznej i edukacji zdalnej? co straciły w czasie edukacji zdalnej, a co zyskały? Przyglądajmy się temu, jak nasze dzieci radzą sobie z pojawiającymi się problemami.

        7. Zachęcajmy do samodzielnego rozwiązywania trudności ze wszystkimi tego konsekwencjami

        Tylko osobiste doświadczenie jest materiałem do wypracowania nowych strategii i schematów działania. Pamiętajmy jednak, że takie doświadczania będą rozwojowe, kiedy nasze dziecko poczuje, że ma wpływ (nawet tylko w pewnym zakresie), poradziło sobie (dzięki swoim mocnym stronom, w tym umiejętności szukania wsparcia), a co najważniejsze doświadczyło wsparcia.

        8. Rozmawiajmy o tym, co cenimy w naszych dzieciach i świętujmy

        Szukajmy wielu nieoczywistych okazji do kolekcjonowania pozytywnych emocji. Mówmy, co nam w nich imponuje, co dostrzegamy. Doceniajmy każdy postęp, każdy sukces, także ten najmniejszy. Wspierajmy w niepowodzeniach, nie bagatelizując ich, ale wzmacniając ich wiarę we własne możliwości. 

        9. Uczmy dzieci zwracania się o pomoc, ale też tej pomocy udzielania

        Sprawdzajmy,  jakie stawiają sobie oczekiwania, ale też czego oczekują od nas, dorosłych? Zapewniajmy o naszej gotowości do wsparcia codziennie, ale też długofalowo, w procesach, w których się znajdą.

        10. Sami szukajmy wsparcia 

        Jeśli coś nas niepokoi – rozmawiajmy z nauczycielami/kami i innymi rodzicami. 

         

        Źródło powyższych informacji: Dlaczego warto wrócić do szkoły stacjonarnej już teraz? | Blog CEO

         

        https://blog.ceo.org.pl 

         

        Drodzy Rodzice i Uczniowie

        Ze względu na wyjątkowe okoliczności epidemiologiczne , przedłużającą się izolację powinniśmy zwracać szczególną uwagę na  nasze zdrowie fizyczne,  psychiczne oraz nasze emocje.
        Informujemy, że cały czas służymy Wam pomocą i zachęcamy do kontaktu przez e-dziennik Librus.
        Można również korzystać ze wsparcia specjalistów z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tczewie oraz Ogólnopolskich Telefonów Zaufania.

        Numery telefonów:
        508933507   -   Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Tczewie w godzinach:  15-17 (poniedziałki, wtorki, środy i czwartki).  
        800 080 222 -   Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli (profesjonalna pomoc psychologów, pedagogów prawników dla osób mających problemy w domu, w szkole czy  relacjach  rówieśniczych).

        116 111  24h/7 -Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży ( masz problem, nie masz z kim porozmawiać, wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Internetowy Telefon Zaufania Anonimowy Przyjaciel - pomoc@telefonzaufania.org.pl
        800 12 12 12 -  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka  od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 do 20- (mozesz  zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś cię bardzo martwi).
        800 12 00 02  - Niebieska linia - całodobowy Telefon dla Ofiar przemocy w Rodzinie (pomoc, gdy ktoś cię krzywdzi, bije lub obraża)
        800 100 100 -   Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie  przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności (porady psychologów, pedagogów, terapeutów, prawników).                                    
        800 70 22 22 Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Grono pedagogiczne ZKiW  Kulice

         

        MIESIĄC WALKI Z DEPRESJĄ

        Mijający  luty /23 luty / to miesiąc walki z depresją. To poważna choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, lecz  także dzieci i młodzież. W Polsce z jej powodu cierpi 1,5 mln osób. Na świecie boryka się z nią już 350 mln ludzi.

        Dzieciństwo to  czas radości, spokoju i beztroski. Jednak nie zawsze. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresję można rozpoznać u 0,3% dzieci w wieku przedszkolnym, 2% dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej i u 4–8% nastolatków.

        W takim dniu i nie tylko warto pamiętać, że depresja to nie słabość, nie kaprys.  Przybiera ona różne formy i różnie przebiega, nieleczona może zagrażać życiu.

        Rozejrzyj się wokół  !!! Wyciągnij pomocną dłoń!

         

         800 70 22222 – całodobowy telefon zaufania dla osób z depresją

         

        Warto zajrzeć !

        https://twarzedepresji.pl/o-depresji/

        https://www.mp.pl/.../81302,zaburzenia-depresyjne-u...

        https://www.mp.pl/.../81302,zaburzenia-depresyjne-u...

        https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158119403514389&id=166730024388

         

    • Kontakty

      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kulicach
      • 536 21 16
      • Zespół Kształcenia i Wychowania w Kulicach ul. szkolna 1 83-130 Pelplin Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych